Sedina


Trwa w najlepsze dyskusja w Szczecinie nad zrekonstruowaniem pomnika niejakiej Sediny… Piszę niejakiej, bo tak naprawdę nie wiadomo skąd ten mit powstał, znaczy się wiadomo kiedy i dlaczego, nie wiadomo tylko czy zmitologizowanie postaci germańskiego bóstwa winno być przez Polaków akcentowanie jako najważniejsze, a samo przedstawianie Sediny jako mitycznej założycielki miasta na miejscu. Niekoniecznie winniśmy akcentować właśnie fakt istnienia rzekomego bóstwa germańskiego skoro wiadomym jest że plemiona słowiańskie zamieszkiwały te tereny i terany aż pod dzisiejszy Berlin… Skąd więc nagle się wzięła ta Sedina?

Sedina została wymyślona w XIX wieku, na fali wzrastającego nacjonalizmu niemieckiego, przez grupę berlińskich studentów pochodzących ze Szczecina. Jej imię urobiono od nazwy wzmiankowanego przez Klaudiusza Ptolemeusza germańskiego plemienia Sidinów, którym XVI-wieczny kronikarz Thomas Kantzow przypisał założenie Szczecina. W Szczecinie od końca wieku XIX aż do roku 1940 znajdował się pomnik bogini Sediny, zwany też Fontanną Manzla – obiekt zabytkowy składający się z basenu fontanny autorstwa Otto Rietha oraz nieistniejącej kompozycji figuralnej Ludwiga Manzla. Grupa figuralna składała się z postaci kobiecej trzymającej żagiel i wspartej na kotwicy, mitologicznego bóstwa handlu – Merkurego, żeglujących w łodzi oraz bóstw morskich. Symbolizowały one związki miasta z handlem oraz gospodarką morską jako podstawy jego ekonomii. Obiekt znajdował się na placu Tobruckim, u zbiegu współczesnych ulic Dworcowej i Nowej w Szczecinie. Obecnie w tym miejscu znajduje się Pomnik z Kotwicą.

Nie jestem przeciwny powrotowi pomnika, żeby była jasność… Jestem przeciw bezmyślnej propagandzie temu towarzyszącej, ze jakoby wracamy do jakichś tam korzeni, przywracamy mityczną postać miastu, które miało być przez nią stworzone… Bez przesady, można by znaleźć bardziej wyraziste postacie mitologiczne dla Mojego Miasta, nie zideologizowane do granic możliwości… Nie jestem przeciwny by tenże pomnik odtworzono, pod jednym warunkiem, że będzie opisane dlaczego i po co w ogóle powstał mit Sediny….

Tak się zastanawiam komu i po co potrzebna jest ta Sedina?

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.